ÇAĞSAV Müzik CD'leri

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

İNCİ BİROL YAKAR / Saygun'a Saygı


Çeşitli albümlerde beste ve icraları bulunan Piyanist İnci Yakar Birol'un ilk kişisel albümü “Saygun'a Saygı” ÇAĞSAV Müzik etiketiyle yayımlandı. Ahmet Adnan Saygun'un 30. ölüm yıldönümü olan 6 Ocak 2021'de kaydedilen ve bestecinin üç parçasını içeren albümde, piyanist İnci Yakar Birol'un bu yıl “Sonus İnternational Composition Competetion 2021” yarışmasında İkincilik Ödülü'nü kazanan “Sesli Kitap” adlı bestesi de bulunuyor. Bu parçayı İnci Yakar Birol, Saygun'un “İnci'nin Kitabı”na ithafen, gençlere yönelik olarak besteledi.ÇAĞSAV MÜZİK, İnci Birol Yakar'ın bu özenli kaydını sanatçının ilk kişisel albümü larak tüm  müzikseverlerle paylaşmaktan kıvanç duyuyor.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

 

ULUCAN DUO / Mozart / Debussy / Strauss

İki kardeş müzisyen,   kemancı Özcan Ulucan ile piyanist Birsen Ulucan'dan oluşan Ulucan Duo, ülkemizde oda müziği alanında ilk akla gelen ikililerden biridir. Günümüze kadar yurtiçi ve dışında verdikleri resitallerde hem özgün bestelerin ilkseslendirmelerini yaptılar, hem de büyük bestecilerin unutulmaz eserlerine yeni bir ruhla yaklaştılar. Son kayıtları klasik ve romantik dönemin üç bestecisi Mozart, Debussy ve Strauss'un üç önemli sonatını içeriyor. Özellikle Strauss'un keman piyano sonatının ülkemizde ilk kez kaydedildiğine ve mükemmel seslendirildiğine  tanıklık ediyoruz. ÇAĞSAV MÜZİK, Ulucan Duo'nun bu özenli CD kaydını tüm  müzikseverlerle paylaşmaktan kıvanç duyuyor.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

 

ULUCAN TRİO / Piyanolu Üçlüler

Oda müziği alanında yıllarca etkinlik göstermiş üç müzisyen,  kemancı Özcan Ulucan, çellist Ozan Evrim Tunca ve piyanist Birsen Ulucan 'dan oluşan Ulucan Trio,  piyanolu üçlü alanındaki sevilen eserleri seslendirmenin ötesine geçtiler. Araştırmacı bir ruh ve müzik tutkularıyla Türk bestecilerinin bu alandaki verimini araştırdılar. Bazı bestecileri de piyanolu üçlü bestelemeye özendirdiler. Nitekim üç Türk ve bir Fransız bestecinin eserlerinden oluşan çağdaş  programları büyük ilgi gördü. Ö.Manav'ın Laçin'i zaten bu alanın seçkin bir eseriydi. Ö. Sönmez bir eserini yeniden ele aldı, B. Gençkal'ın triosu ise hazırda bekliyordu. Fransız besteci M. Ravel’in triosuyla birlikte ortaya seçkin ve doyurucu bir program çıktı. Kaydı dinleyen üç tanınmış müzisyenin yorumları albümün kalitesini ortaya koyar nitelikte. ÇAĞSAV MÜZİK, Ulucan Trio'nun bu ilk CD kaydını Türk müzik arşivine kazandırmaktan ve dinleyiciye sunmaktan onur duyuyor.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

 

CENGİZ TANÇ / Orkestra Yapıtları

Bu albümü, Cumhuriyet dönemi müzik tarihimizde yaptığı hizmetler ve besteleriyle önemli bir yeri olduğunu düşündüğümüz, ama erken ölümünden sonra eserleri ve kendisi unutulmaya yüz tutan Cengiz Tanç'ın yapıtlarının yaşatılması, orkestraların ve toplulukların, müzik öğretmen ve öğrencilerinin bilgilendirilmesi için oluşturduk. Umarız, sadece akademik alanda değil, orkestralar ve klasik müzik dinleyicisi arasında da, bu yeni müzik alanında önemli bir çıkış yapmış olan Cengiz Tanç'ın eserleri hakettiği yankıyı bulacaktır. Albümün yayımlanabilmesi için çaba gösteren ve finansmanına katkıda bulunan tüm müzikseverlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ATEŞ PARS, Senfonik Eserler

Her bestecinin kendine özgü bir tarzı vardır. Kimileri yaşamlarının bir döneminde tarz değiştirirler. Bazıları da bildiklerinden şaşmaz, kendi temel görüşleri doğrultusunda müziklerini geliştirmeye çalışırlar. Ateş Pars, atonal, dizisel müzik yazma konusunda israrcı oldu, birkaç küçük esinti dışında folklörden uzak durdu ve kendini bu yönde geliştirdi. Türk bestecileri arasında halen atonal, dizisel müzik yazmakta israr eden tek besteci olan Ateş Pars'ın bir piyano konçertosu, iki senfonisi ve üflemeli çalgılar yedilisi bu albümde.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

TÜRK GİTAR KONÇERTOLARI ( 2 CD)

Türk Müzik Arşivi'ne kendi bestecilerimizin yeni yapıtlarını kazandırmayı kendine görev edinmiş olan ÇAĞSAV MÜZİK, gitarist bestecilerle gitar için yazmış bestecilerimizin eserlerini sunduğu “Gitar Buluşmaları” başlıklı albümden sonra, bu kez “Türk Gitar Konçertoları” ile dinleyiciyle buluşuyor. Bilinmeyen, hiç çalınmamış ya da daha önce sadece bir kez seslendirilmiş 6 konçertoyu üç ayrı orkestranın eşliğinde 2 CD'de toplayan bu çalışmayla müzik ve gitar camiasının karşısındayız. 29 Haziran / 2 Temmuz 2016 tarihlerinde Ankara Bilkent'te canlı olarak kaydettiğimiz “Türk Gitar Konçenrtoları”nın, ülkemizdeki özel ve devlet orkestralarına, bestecilerimizin gitar konçertolarını repertuarlarına alma yönünde esin kaynağı olmasını diliyoruz.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

SEMADA EMPATİ

Duayen viyolacımız Ruşen Güneş, bu çalgı için yazılmış eserler dağarına, verdiği siparişlerle pek çok önemli eser kazandırmıştır. Derinlikli bestecimiz Semih Korucu da, başta 'Sarsılmışlar İçin Müzik' olmak üzere, yazdıklarıyla seçkinleşen bir müzik insanıdır. Bu iki önemli kişiliğin gayretleriyle Türk ve Batı çok sesli müziğinin önemli bestecilerinin eserlerini de içerecek biçimde yapılan bu kayıt, geçmiş, günümüz ve gelecek bağlamında müzik arşivimizde yerini almaktadır. ÇAĞSAV Müzik, her zamanki görev anlayışıyla, bu eserleri müzik eğitim kurumları, müzisyenler ve müzikseverlere sunmaktan kıvanç duymaktadır.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

 

TÖRESEL ÇEŞİTLEMELER / 9. SENFONİ

İLHAN BARAN /ATEŞ PARS

Bilkent Senfoni Orkestrası/ Hacettepe Senfoni Orkestrası

ÇAĞSAV MÜZİK 2017

Bu albümde  birer eserle buluşan İlhan Baran ve Ateş Pars, aralarında 9 yaş farka karşın, aynı yıllarda Paris’te bulundular, arkadaş oldular. Baran Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla, Pars ise 6660 sayılı Üstün Yetenekleri Çocuklar Yasası kapsamında Paris’teydi. İlhan Baran’ı 28 Kasım 2016 tarihinde yitirdik. Baran son buluşmamızda “ Ateş Türkiye’ye gelirse bizi biraraya getir” demişti. Ne yazık ki ömrü vefa etmedi. Ama bu arzusunu sözlü bir vasiyet kabul ederek, onları bu  CD’de buluşturmuş olduk. 

Töresel Çeşitlemeler, İlhan Baran’ın büyük orkestra için yazdığı tek ve son eseridir. Yazılışından 36 yıl sonra Sasha Makila yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen  dünya prömiyerinin canlı kaydını, Türk müzik arşivine kazandırmaktan ve müzikseverlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Aynı biçimde Ateş Pars’ın Yaylılar için yazmış olduğu 9. Senfonisinin  şef Burak Tüzün yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen prömiyerinin canlı  kaydı bu CD’de yer alıyor. CD'nin kapağında Fikret Otyam'ın Semah Dönenler konulu bir tablosu kullanıldı. Bestecilerimizin eserlerinin seslendirilmesi, kayıt altına alınması ve tanıtılması için çabalarımıza, olanaklar ölçüsünde devam edeceğiz.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ANKARA GENÇLİK SENFONİ ORKESTRASI

2016 Donizetti Yılın Orkestrası Ödülü

ÇAĞSAV MÜZİK 2016

Müzikle Yaşayan Gençlik Derneği -MÜZGENDER himayesindeki Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası (AGSO), şef Orhun Orhon ve öğrencileri tarafından 2011 yılında kuruldu. Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri Müzik Bölümü öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Hacettepe  Senfoni Orkestrası gibi Ankara’nın önde gelen müzik kurumlarının genç profesyonel müzisyenlerinden oluşmaktadır. Yüksek icra kalitesiyle verdikleri konserler nedeniyle 2016 yılında Donizetti Ödülleri'nde Yılın Orkestrası Ödülünü kazanan AGSO'nun Haydn ve Mozart'ın birer eseri yanında Türk bestecisi Onur Türkmen'in özel bir eserinin de yer aldığı bu CD, genç müzisyenlerin de uluslararası kalitede iş çıkarabildiğinin göstergesi.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

HEZARFEN

Of Light and Shadows

ÇAĞSAV MÜZİK 2015

Hezârfen (Ahmet Çelebi), 17. yüzyılda kendi geliştirdiği kanatlarla uçmayı başaran Türk bilginine takılan addır. Günümüz Türkçesine Binbilgili diye çevrilebilir. Döneminde gelişimi, ilerlemeyi temsil eden insandır.

"Hezarfen Ensemble" da, günümüz çoksesli müziğinde adını aldığı bilim insanı gibi, yeniliği, çağdaşlığı temsil eden, bestecilerimizin yeni müziklerini seslendiren, dünyaya tanıtan bir topluluk. Uluslararası kimliğini, Amerikalı, Alman ve Türk müzisyenlerin işbirliğinden alıyor. Çağcıl bestecilerimizin müziklerini, 23 Mart 2013'te Berlin'de düzenlenen März Musik Festival'de seslendirdiklerinde, hem bestecilerimiz hem de Hezarfen Ensemble büyük beğeniyle karşılandı. Bu konserin canlı kaydını ÇAĞSAV Müzik olarak, arşivlere kazandırmayı zevkli bir görev bildik. 

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

RUŞEN GÜNEŞ 

TÜRK BESTECİLERİNDEN VİYOLA PARÇALARI

ÇAĞSAV MÜZİK 2015

Türkiye’nin ilk solo viyola albümü, duayen viyolacı Ruşen Güneş’in kendi bestecilerimizin doğrudan viyola için besteledikleri eserlerin kayıtlarıyla, ÇAĞSAV Müzik tarafından yayımlandı. 

Albümde, bir bölümü Ruşen Güneş’in siparişi üzerine bestelenmiş, Necil Kazım Akses, İlhan Usmanbaş, Yalçın Tura, Herman Özkalfayan, İpek Mine Sonakın ve Ateş Pars’ın eserlerinin yanısıra, Güneş’in kendi bestelediği parça da yer alıyor.

Viyola yaylı çalgılar ailesinde kemanla viyolonsel arasında yer alan, orkestralarda denge kurma açısından önemli görev üstlenen bir çalgı. Geçmişte viyolayı da genellikle kemancılar çalarken, giderek bir uzmanlaşma gelişerek salt viyolaya odaklanan bir çalgıcı grubu oluşmuştur. Doğrudan viyola için bestelenen eser sayısı, keman ve viyolonsel dağarına göre daha az. Viyolacılar bu açığı uyarlamalarla kapatmışlardır.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ATEŞ PARS - İDİL BİRET - BURAK TÜZÜN

PREMIER KAYITLAR

ÇAĞSAV MÜZİK 2015

ÇAĞSAV Müzik, kendine biçtiği Türk bestecilerinin kaydedilmemiş eserlerini Türk müzik arşivine kazandırma görevini yapmaya devam ediyor. Bu CD'de yer alan iki eserin kaydı da “Dünya Prömiyerleri” sırasında alınmış canlı kayıtlardır. 

1. Piyano Konçertosu için anıtsal piyanistimiz İdil Biret seslendirme sonrası şunları söylemiştir: “Ateş Pars’in 1. Piyano Konçertosunu zevkle çaldım. Son derece girift harmonisi olan, zekâ dolu parlak bir yapıt. İyi bestelenmiş eserlerin ortak yönü sırf hesapla değil içten duyularak yazılmış olmalarıdır. Ateş Pars’in konçertosu da bunun kanıtıdır. Böyle özgün ve ustaca yazılmış bir eser kazandığımız için çok mutluyum.”

Daha önce, Ateş Pars'ın oda müziği bestelerinden örnekleri içeren “Oda Müziğinde Atonal” başlıklı CD'sini yayımlamıştık. Bu kez Pars'ın  Piyano ve Orkestra İçin Konçertosu ile 3. Senfoni'sini akademisyen, araştırmacı ve dinleyicilerin yararlanmasına sunuyoruz.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ŞÖLEN DİKENER VE ARKADAŞLARI

PREMIER KAYITLAR

ÇAĞSAV MÜZİK 2014

Ahmet Adnan Saygun'un   ilk evresinin kompozisyon ustalığı ve işçiliği açısından  başyapıtı olarak kabul edilen Viyonsel-Piyano Sonatı, 1935'te yazılışından 79 yıl sonra ulaşılabilir bir CD'de ilk kayıt olarak yer aldı. ÇAĞSAV Müzik tarafından yayımlanan “Şölen Dikener ve Arkadaşları” başlıklı CD'de ayrıca Türk Beşleri'nden Necil Kazım Akses'in “Yaylı Üçlü”sü ile İlhan Baran'ın “Sonatina”sının da ulaşılabilir ilk kayıtları yer alıyor. CD'de ayrıca Kamran İnce'nin “Tracing” adlı yapıtı da bulunuyor.

Çalışmada yer alan diğer sanatçılar Kamerhan Turan (piyano), Çetin Aydar (viyola) ve Elisabeth Reed Smith (keman). Şefik Kahramankaptan'ın projelendirip sonuçlandırdığı “Şölen Dikener ve Arkadaşları” başlıklı CD'nin kapağında müzik etkinlikleriyle ilgili çalışmalarıyla tanınan ressam Suna Özkalan'ın karışık teknik bir tablosu yer alıyor. CD'ye tüm D§R mağazalarında, ayrıca İstanbul'da Mephisto Kadıköy ve Beyoğlu mağazalarıyla Ankara'da Dost ve Arkadaş kitabevinde ulaşmak mümkün.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

GİTARLA BULUŞMA / 2 CD

ÇAĞSAV MÜZİK  2013

Türk gitar repertuarına önemli bir katkı olarak yeni yayımlanan “Gitarla Buluşma” başlıklı albüm 2 CD'den oluşuyor. CD'lerden birinde “Gitar İçin Yazan Besteciler”, diğerinde ise “Gitarist Besteciler”in eserleri yer alıyor. İlk grupta İstemihan Taviloğlu'nun “Solo Gitar İçin Sonat” ile Nejat Başeğmezler'in iki gitar, iki keman, viyola, viyolonsel ve kontrabas için “Yamacıma Gel”i başta olmak üzere, yeni besteci kuşağından Onur Türkmen, Turgut Pöğün, Tolga Yayalar, Koray Sazlı, Murat Çolak, Alican Çamcı, Can Bekir Bilir'in eserleri yer alıyor. Gitarist Besteciler CD'sinde ise Serkan Yılmaz, Çağatay Azat, Kazım Çokoğullu, İlke Şen, Bekir Küçükay , Ceyhun Şaklar ve meslek yaşamlarını Güney Amerika ülkelerinde sürdüren Serhat Erkan ile Çağdaş Üstüntaş'ın eserleri var. Bu besteci ve gitaristlerin çoğu, akademik yaşamda da değişik ünvanlarla yer alan, bazıları master ve doktora çalışmalarını sürdüren müzisyenler. Eserleri seslendirenler : Kürşad Terci, Kağan Korad, Mehmet Karagülle, Hasan Meten, Kazım Çokoğullu, Ceren Baran, Utkan Aslan, Mehmet Özkanoğlu,  Çağatay Azat , Anıl Gelenler, Hande Cangökçe, Çağatay Erol ,  Özgün Mühür , Güray Alyörük (gitar), Cem Önertürk (flüt), Eda Delikçi, Özgül Gök (keman), Sema Hakioğlu (viyola), Yiğit Ülgen (viyolonsel), Burak Noyan (kontrbas).

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ODA MÜZİĞİNDE ATONAL / ATEŞ PARS

Ateş Pars (Piyano), Bamberg Quartet

ÇAĞSAV MÜZİK  2013

Ülkemiz ne yazık ki, kimi değerlerini küstürüp, onların verimlerini yurtdışında başka toplumlara yöneltmelerine yol açıyor. Harika Çocuklar Yasası'ndan yararlandırılarak Paris'te piyano ve kompozisyon eğitimi almış Ateş Pars da, bu değerlerimizden biriydi. Paris dönüşü Ankara'da yaşadıkları, onu yurtdışına yönelti. Ama son yıllarda, Şefik Kahramankaptan tarafından sessizce çalıştığı küçük Alman kentinde bulunuşu ve Burak Tüzün gibi kimi genç orkestra şeflerimizin ilgisinin de katkısıyla, yapıtlarının Türkiye'de seslendirilmesi için gelen tekliflere olumlu bakmaya başladı. Atonal türde müzik yazan, kendi halk müziğimizden esinli ezgilere pek az yer veren Ateş Pars'ın oda müziği alanındaki bestelerinden önemli bir seçkiyi bu albümde sizlere sunuyoruz. Yakın müzik tarihimiz ve araştırmacılarla, müzik öğrencilerine büyük yarar sağlayacağına düşündüğümüz bu albüm, aynı zamanda ÇAĞSAV Müzik'in, Türk müzik arşivine yeni bir katkısıdır.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

LİSZT İSTANBUL'DA

Zeynep Üçbaşaran (Piyano)

ÇAĞSAV MÜZİK 2013

Tarih sadece okunmaz, aynı zamanda dinlenebilir. Bu CD, “dinlenebilir tarih” örneğidir. Büyük besteci ve piyanist Ferenç Liszt'in 1847 yılında İstanbul konserlerinde seslendirdiği programdan titiz bir seçimi içermektedir. Piyanist Zeynep Üçbaşaran bu programı 2012 yılında çeşitli Avrupa radyolarında çalmış, ayrıca dönemin Budapeşte Büyükelçisi H.Kemal Gür'ün organizasyonuyla Budapeşte'deki Liszt Müzesi'nde ve Macaristan'ın Miscolc kentindeki Bela Bartok salonunda canlı olarak seslendirerek büyük takdir toplamıştır. Bu programı, bir Liszt uzmanı olan Zeynep Üçbaşaran'ın titiz icrasının kaliteli bir kaydıyla sizlere sunmakla, tarihe ve müzikseverlere karşı bir görevi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

TINILARIN ZENGİNLİĞİ / Duo Mares

Esra Pehlivanlı (viyola), Marko Kasll (Akordeon)

ÇAĞSAV MÜZİK  2012

Duo Mares, dünyadaki ilk viyola-akordeon ikilisidir. Hollanda'da yaşayan Türk viyolacı Esra Pehlivanlı tarafından Avusturyalı akordeoncu Marko Kassl'la birlikte 2004 yılında kurulmuştur. İki enstrümanın ses renklerinin birbirine çok yakıştığını saptayan sanat yazarı ve yapımcı Şefik Kahramankaptan, repertuarın çoğunun klasiklerin düzenlemesinden oluştuğunu dikkate alarak Duo Mares için yeni parçalar kazandırılması için çalışmaya başlamıştır. Bu çerçevede genç Türk bestecilerinin yazdığı klasik, neoklasik ve çağdaş gibi farklı tarzlardaki özgün yapıtlar, Duo Mares'le Ankara'da Bilkent Senfoni Orkestrası salonunda 2010 yazında kaydedilmiştir.ÇAĞSAV Müzik'in ikinci CD'si olarak yayımlanan “Tınıların Zenginliği”nde, ayrıca gene Hollanda'da yaşayan Selim Doğru'nun viyola-akordeon ve orkestra için yazdığı “Şeytanın Günlüğü” adlı yapıtın , şef Burak Tüzün yönetimindeki Anadolu Senfoni Orkestrası'nca gerçekleştirilen prömiyerindeki canlı kaydıyla, Hollandalı besteci Roderik De Man'ın bir parçası da yer almaktadır. Albüm Türkçe ve İngilizce doyurucu bir kitapçıkla ve ünlü Türk ressam Adnan Turani'nin yapıtlarından ön ve iç kapak çalışmasıyla yayımlanmıştır.

Viyolonselin Dâhi Çocuğu

BENYAMİN SÖNMEZ ANISINA

Sonat, Parça ve Konçertolar / 2 CD 

ÇAĞSAV MÜZİK   2012

ÇAĞSAV MÜZİK'in yeni yayını, 1 Aralık 2011 tarihinde, henüz 28 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da ölen, “viyolonselin dâhi çocuğu” olarak ünlenen Benyamin Sönmez'in canlı kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlar, albümün yapımcısı Şefik Kahramankaptan tarafından tek tek, ailesinden ve Sönmez'in arkadaşlarından toplandı. İcra, eşlik ve ses kalitelerine göre ayrılan, teknolojik işlemlerle temizlenen kayıtlar, 2 CD' den oluşan bu albümde birleştirildi.Birinci CD'de, Benyamin Sönmez'in aralarında Oxana Jablonskaya, Tuluğ Tırpan, Gülmira Tokombaeva'nın da bulunduğu piyanistlerle birlikte seslendirdiği eserler yer alıyor. Bu CD'de eserleri bulunan besteciler, Beethoven, Chopin, Brahms, Tuluğ Tırpan, Muhiddin Dürrüoğlu, Saint-Saens veMassenet. Bu CD'de 75 dakikalık müzik bulunuyor.İkinci CD'de ise viyolonsel dağarının iki önemli konçertosu var. Sönmez'in, şef Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdiği Dvorak'ın Si Minör viyolonsel konçertosu ile Omri Hadari yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde çaldığı Elgar'ın Mi Minör viyolonsel konçertosu, albümün orkestra eşlikli eserlerini oluşturuyor. Bu CD'de 74 dakikalık müzik yer alıyor.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

DÖNÜŞÜMLER / AYUR TRİO

Baran ve Çaykovski... 

ÇAĞSAV MÜZİK  2012

AYUR Trio 2011 yılında Hollanda'da kuruldu. Kısa sürede başarılı bir başlangıç yaptı. Araştırmacı bir ruh ve büyük müzik sevgisiyle bir araya gelen piyanist Hülya Keser, kemancı Adelina Hasani ve çellist Paul Uyterlinde AYUR'da yeni bir yaşama başladılar. AYUR sözcüğü, Farsçada ve Hind dilinde yaşam anlamına geliyor. AYUR Trio Hollanda, Türkiye ve Kıbrıs'ta başarılı konserler verdi. Ardından ilk CD'lerinin kaydını 2012'de Hollanda'da gerçekleştirdiler. AYUR Trio'nun bu kaydı, ÇAĞSAV MÜZİK'İN dördüncü albümü olarak Türk dinleyicisine sunulmaktadır.

Albüm, İlhan Baran'ın uluslararası alanda en çok seslendirilen Türk triosu olan Dönüşümler'in adını taşıyor. Ayur Trio, keman, viyolonsel ve piyano için Dönüşümler'i başarılı biçimde seslendiriyor. Besteci 1975 yılında tamamlayıp yayımladığı bu yapıtında, Türk halk müziğinin karakteristik ögelerini, izlenimci renklerle birleştirir.Yaklaşık 20 dakika süren yapıt bazı Dönüşümler arasındaki küçük duraksamalara karşın tek bölüm gibi seslendirilir. Albümdeki ikinci eser ise, Rus müziği denildiğinde akla ilk gelen birkaç isimden biri olan Çaykovski'ye aittir. La minor Op.50 Piyano Trioyu Çaykovski birkaç kez elden geçirdikten sonra, kendi ölçütlerine göre “mükemmel”e varmıştır. Uzunluğuna karşın, Rusya ve Dünyanın sayılı büyük solistleri bir araya gelerek bu üçlüyü seslendirmişlerdir. Ayur Trio, bu unutulmaz eseri, dinamik bir yorumla seslendirmektedir.

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

ÇAĞDAŞ MİNYATÜRLER

BARAN / PARS / BERNSTEIN / SZYMANOWSKİ

Yeşim Gökalp (Piyano)

ÇAĞSAV MÜZİK 2011

Her albüm çalışmasının kendine göre bir “anlam ve önemi” vardır. “Çağdaş Minyatürler” albümünün önemi, çağcıl bestecilerimiz İlhan Baran ile Ateş Pars'ın üç yapıtını, ulaşılabilir ilk kayıtlar olarak Türk müzik arşivine kazandırmasıdır. 20. Yüzyılın Avrupa, Amerika ve Türkiye'deki piyano müziğinden kesitler sunulurken, “minyatür” anlamında Szymanowski ve Bernstein'ın da, hem karakteristik, hem de ülkemizde az tanınan yapıtları seçilmiştir.

Beş yapıt birer bütün olarak sunulmakla birlikte, herbirinin alt parçaları bağımsız olarak dinlenebilir niteliktedir. Bu özellik, albümü “Çağdaş Minyatürler” olarak adlandırmamıza yol açmıştır. Kapakta eserine yer verdiğimiz, ÇAĞSAV Onur Ödülü sahibi, Türk resminin önemli ustalarından rahmetli Nuri Abaç'ın tablosu da, yaklaşım olarak çağcıl bir minyatür özellikleri taşımaktadır. Baran'ın “Mavi Anadolu” ile “Üç Soyut Dans” ve Pars'ın “Altı Envansiyon”unu ulaşılabilir-dinlenebilir kılmakla, Türk bestecilerine karşı görev anlayışımızı bir kez daha ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Bu üç yapıt da dünyada ilk kez kaydedilmiştir.

ÇAĞSAV MÜZİK CD'lerini opus3a sitesinden satın alabilirsiniz:

Online Satış: https://www.opus3a.com/f/cagsav-muzik/a374e0c29652aa46221ef56f178ff1ec

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Hakkında

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın 1999'dan bu yana süregelen öyküsü, girişimleri ve sonuçları. Vakıf hakkında merak ettikleriniz.

Devamını Oku

Çağsav Müzik CD'leri

Çağdaş Sanatlar Vakfı üretimi olan tüm CD'leri buradan satın alabilirsiniz. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği besteci ve icracılarımızın emeklerini ÇAĞSAV Müzik değerlendiriyor ve tanıtıyor. Devamını Oku

Çağsav Onur Ödülleri

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedindeki amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri her yıl ödüllendiriyoruz. Devamını Oku

Çağdaş Sanatlar Vakfı

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: info@cagsav.org